Pierwsze mini apartamenty powstały w samym sercu Nowego Jorku na Manhattanie, rozprzestrzeniając się szybko na inne metropolie w USA, w Japonii, Chinach i Europie (m.in. Wielka Brytania, Szwecja). Japończycy do perfekcji opanowali urządzanie idealnie funkcjonalnych lokali, wymyślając wielozadaniowe przedmioty czy urządzenia.

Cechą mini mieszkań jest wysoki standard, luksusowe wykończenia czy wiele udogodnień. W Polce mikro i mini apartamenty pojawiły się ok 5-6 lat temu we Wrocławiu, z sukcesem rozprzestrzeniając się na inne miasta Polski. Najbardziej znane firmy deweloperskie mają w ofercie mini apartament np. Marvipol, Dolcan, Dantex, Ochnik Development i wielu innych.

Przez ostatnie lata takie inwestycje cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony młodych ludzi, którzy poszukują mieszkań o niewielkich metrażach, położonych w centralnych punkach, w bliskości wszystkich atrakcji proponowanych przez duże miasta.

Mini lub mikro apartamenty zazwyczaj posiadają metraż od ok. 20m2 do 35m2. Mały rozmiar lokalu to gwarancja niskiej ceny, a wysoka jakość wykończenia i nowoczesny wystrój to gwarancja pełnej satysfakcji. Powierzchnię apartamentów można zaadaptować w perfekcyjny i funkcjonalny sposób, mała przestrzeń to już nie problem.

Mini apartament to lokal idealny na potrzeby młodych ludzi i współczesnych singli, którzy startując w samodzielne życie, poszukują mieszkania za rozsądną cenę i w dobrej lokalizacji. Oprócz tradycyjnego zakupu na potrzeby własne, coraz bardziej popularne jest nabywanie mini apartamentów jak inwestycji na wynajem – często deweloper zapewnia także obsługę profesjonalnego operatora.

Mikro apartamenty – najmniejsze apartamenty w Polsce i na świecie

Prawdopodobnie najmniejszym mieszkaniem na świecie jest przestrzeń 7mkw, zajmująca tuż obok Panteonu w sercu Rzymu w XVII-wiecznej kamienicy. Najpierw znajdował się tam warsztat mechaniczny, później zakład blacharski, wreszcie kiosk z gazetami.

Lokal długo stał pusty, aż do czasu, kiedy odkrył go włoski architekt Marco Pierazzi, który zajmuje się odzyskiwaniem historycznych miejsc oraz ich remontem. Mieszkanie posiada część kuchenną, łazienkę i sypialnię na antresoli. Mieszkanie wyposażone jest w składany stół, zmieścił się także telewizor. Wiele szafek i skrytek wysuwa się tylko wtedy, gdy są potrzebne, co pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń.

Najwęższy budynek świata, czyli Dom Kereta, który od października 2012 roku stoi na warszawskiej Woli, na rogu Żelaznej i Chłodnej. Budynek został doceniony przez portal The World Geography, trafł na listę 15. najciekawszych wąskich budowli świata, obok takich ikon architektury jak wieżowiec Flatiron w Nowym Jorku i Chudy Dom Haussmanna w Paryżu. „Jest tak mały, że możesz go nie zauważyć” – napisano.

 

Na pomysł niekonwencjonalnego obiektu wpadł ponad trzy lata temu artysta i architekt Jakub Szczęsny, adaptując szczelinę między budynkami – o szerokości od 152 cm do 92 cm. Architekt Jakub Szczęsny stworzył w pełni funkcjonalną instalację artystyczną, w której mogą mieszkać i tworzyć zaproszeni artyści. Pierwszym lokatorem był Edgar Keret – budynek został mu dedykowany, ponieważ łączy w sobie polską i żydowską historię, tak ważną w kontekście tej okolicy. Obecnie budynek funkcjonuje jako oaza i pustelnia dla artystów i twórców kultury,

Dom Kereta ma 14 metrów kwadratowych, w najszerszym miejscu 122 cm, w najwęższym -72 cm, co czyni go najwęższym domem świata. Dom zapewnia wszystko co niezbędne: salon z pufem, biurko do pracy, kuchenka i toaleta zintegrowana z prysznicem. Na drugie piętro można dostać się wspinając się po drabinie – mieści się tam łóżko i biurko.

Perfekcyjna aranżacja mini apartamentu

Mini apartament z perfekcyjnie zaadaptowaną funkcjonalną powierzchnią to gwarancja pełnej satysfakcji mieszkającego.

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie tutaj mini kuchnia oferowana przez Forma Design. Mamy wiele możliwości jej adaptacja np. poprzez zabudowanie w segmencie mebli, gdzie minimalizm i estetyka tworzą ciekawy design. Kuchnia posiada wszystkie potrzebne moduły i bardzo zgrabnie wkomponuje się w różne aranżacje pomieszczenia.

Łóżka wielofunkcyjne – niezastąpiona oszczędność miejsca

Łózko 2w1 – pozwala znacząco zaoszczędzić przestrzeń w pokoju, a przede wszystkim wykorzystać ją w pełni. Łózko może się składać do biurka lub regału, dając nam kilka funkcjonalności w jednym meblu.

Wielofunkcyjny mebel posiada inteligentny system – składając i rozkładając w lekki sposób biurko nie musimy z niego usuwać rzeczy na nim pozostających. Mebel nie zdradza swoich pozostałych funkcji i zgrabnie wkomponowuje się w nowoczesne pomieszczenia. Możliwe jest także rozbudowanie mebli o biblioteczki czy inne elementy aranżacji.

Łóżka wielofunkcyjne zdobyły Polski rynek swoją innowacyjnością i dużymi możliwościami aranżacji nie tylko małych mieszkania.

Rynek oferuje wiele ciekawy rozwiązań mebli inteligentnych, w naszej ofercie znajdziesz stoły wielofunkcyjne czy pufy 5w1, który mieści w sobie 5 krzeseł jest w stanie dopasować się do każdego wnętrza. Oszczędzamy wiele miejsca w małej przestrzeni, a gdy zjawiają się niezapowiedziani goście puf przekształca się w 5 wygodnych krzeseł.

Stolik składany, wielofunkcyjny - sklep
Meble wielofunkcyjne - składane meble inteligentne

Zobacz jak działają wielofunkcyjne meble